Venäjän viisumi

E-viisumi Venäjälle Pietariin ja Pietarin alueelle

1.10.2019 lähtien on ollut mahdollista saada maksuton sähköinen kertaviisumi eli e-viisumi Venäjälle Pietariin ja Pietaria ympäröivälle Leningradin alueelle.

E-viisumi on voimassa 30 päivää sen myöntämisajankohdasta lähtien ja maksimi maassaoloaika on 8 päivää. E-viisumin maksimi käsittelyaika on 4 päivää.

Autoliikenteessä e-viisumilla voi saapua Venäjälle Torfjanovkan (Vaalimaa), Brusnichnojen (Nuijamaa) ja Svetogorskin (Imatra) kautta. Laivalla voi e-viisumilla saapua Pietarin matkustajasataman, Pietarin merisataman ja Vysotskin (Uuraan satama, Viipuri) kautta. Lentäen voi e-viisumilla saapua Pietarin Pulkovon lentoaseman kautta.

E-viisumi ei toistaiseksi käy junaliikenteessä rajatarkastuksen teknisten rajoitusten vuoksi. Alustavan arvion (09/2019) mukaan e-viisumilla voisi päästä Allegrolla Viipuriin asti keväästä 2020 lähtien ja vasta joskus myöhemmin suoraan Pietariin asti.

Coat of Arms of the Russian Federation eli Venäjän vaakuuna

E-viisumihakemukseen liitetään digitaalinen valokuva. Nimitietojen kanssa kannattaa olla tarkkana ettei matka katkea rajalle. Passin konelukurivin nimitietojen tulee olla yhteneväiset E-viisumin nimitietojen kanssa (mm. ä-kirjainten huomiointi).

Ensimmäisen kuukauden aikana 2000 suomalaista haki sähköistä viisumia Pietarin alueelle ja paikalle ehti 1400.

E-viisumi Venäjälle voimaan 1.10.: matkaajan muistilista | Suomi ulkomailla 30.9.2019

Sähköisellä viisumilla Venäjälle on matkustanut kuukauden aikana jo 1 400 suomalaista – satojen matka tyssäsi rajalle | Yle 1.11.2019

Hae E-viisumia Venäjän ulkoministeriön verkkosivujen kautta

Jalkapallon EM-kisojen 2021 viisumivapaus

Jalkapallon EM-kisojen 2021 kisaturistit pääsevät Venäjälle viisumivapaasti hankittuaan pääsylipun oston jälkeen ilmaisen fanipassin eli FAN ID:n, joka on kuvallinen henkilötodistus. FAN ID ja passi oikeuttavat viisumivapaaseen rajanylitykseen Venäjälle ja pois Venäjältä. Maahanpääsyyn riittää FAN ID sähköisessä muodossa, mutta stadionille mennessä on oltava mukana laminoitu FAN ID -kortti. FAN ID käy myös junassa.

Viisumien hintavertailu

Matkatoimisto1x Kerta 2x 2-kerta1 v Vuosi 2 v 2-vuosi3 v 3-vuosi
Bussimatkatoimisto105125155270350
Evrikka76115125220320
HR Card145235350
Itämatkat80115125220350
JaPi-matkat80125235
Karjalan viisumit80125130220330
KCW consulting97165230340
Kymenmatkat89125130230
Lino & Alex Travel82120180290350
Lähialuematkat89121179339
Matka-majuri88125152267350
Matka-Prima Futurist96130185240
Osuuskunta Lahden Seudun Kulttuuri- ja Elämysmatkailu100150200280360
Pohjolan matka75117141231347
Rajamarket145235350
Russian Expert78119142265400
Rustravel79120160290350
Saimaa Travel85120165265365
Saimaan Liikenne80110135210330
Star Tours79112131252357
Suomen valuutta- ja maksupalvelu86125130235369
Suomi-Venäjä -seura98130206306406
TE-Matkat88178232318
Tilausliikenne Kainulainen85115175235
Tilausmatkat Moilanen93128153288348
TravelHit85135230330
Traveller88137232332
Turun Neva Tours79113131252364
Venäjän Viisumikeskus86123178320
Viisumipalvelu Lämpöidea80125130220330
Viisumipiste86115125220350

Voit järjestää vertailutaulukon tiedot haluamasi viisumityypin perusteella klikkaamalla viisumityyppiotsikkoa. Uudelleenklikkauksella saat käänteisen järjestyksen.

Vertailin 28.1-1.2.2020 31 matkatoimiston nettisivujen perusteella Venäjän viisumien hintoja. 1-30 pv kertaviisumien (75-105 e) ja 3 kk kaksikertaviisumien (110-150 e) hinnoissa on kohtuulliset erot, mutta vuosiviisumeissa (125-232 e) ja kahden vuoden viisumeissa (210-339) hintaero on jopa yli 100 euroa. Kahden vuoden viisumi maksaa lähes kaksinkertaisesti vuosiviisumiin verrattuna, mutta kaksivuosiviisumilla säästää uuden paperisodan ja uuden viisumin odottelun.

Kertaviisumi maksaa matkatoimiston kautta 75-105 euroa.

Taulukossa olevista kertaviisumien hinnoista saa joissakin matkatoimistossa esimerkiksi 10 euron alennuksen jos viisumia tilatessa tekee samalla hotellivarauksen. Taulukon viisumihinnat ovat matkatoimistojen sivuillaan mainitsemia halvimpia hintoja hitaimmalla toimitusajalla. Suomi-Venäjä -seuran ja Osk Lahden seudun hinnat ovat ei-jäsenten hintoja, halvemmat jäsenhinnat löytyvät näiden sivuilta.

Venäjän viisumi, monikerta vuosiviisumi

Halvimmat vuosiviisumit irtoavat lähes kaksikertaviisumin hinnalla, mutta vuosiviisumin toimitusta joutuu odottelemaan pitempään ellei maksa korkeahkoja pikatoimitusmaksuja. Vuosiviisumien normaali toimitusaika ilman pikalisiä on noin 2-8 viikkoa (aikasempi vuosiviisumi lyhentää toimitusaikaa) ja kerta- tai kaksikertaviisuminen toimitusaika on noin 5-10 päivää. Vuosiviisumilla ei saa oleskella Venäjällä 365 päivää, vaan korkeintaan 180 päivää (90 pv molemmilla vuosipuoliskoilla).

Matkatoimistossa ei tarvitse välttämättä käydä paikan päällä, vaan viisumihakemuksen ja passin postittaminen edestakaisin on mahdollista. Viisumin minimipalautuspostikulut vaihtelevat 5 ja 15 euron välillä, jokin matkatoimisto lähettää ilman toimituskulujakin jos asiakas toimittaa valmiiksi maksetun palautuskuoren. Turvallisuussyistä viisumi suositellaan postittamaan kirjattuna kirjeenä tai pikakirjeenä, koska tavallisessa kirjeessä ei ole seurantakoodia.

Jos lähistöllä on Venäjän konsulaatti tai Venäjän viisumipalvelukeskus, voi viisumin hakea ilman matkatoimistoa, mutta yleensä Venäjän viisumi haetaan matkatoimiston kautta, koska se on selvästi helpompaa. Suoraan konsulaatista tai viisumipalvelukeskuksesta haettaessa tarvitaan virallinen viisumipuolto eli kutsukirje Venäjältä, joko sikäläiseltä matkatoimistosta tai yksityishenkilöltä. Suomalaiset matkatoimistot hoitavat tarvittavat kutsut omien venäläisten yhteistyökumppaneidensa kautta.

Halvimmillaan kertaviisumin voi saada konsulaatista noin 50 eurolla.

Venäjällä-sivuston artikkelissa Kuinka hankkia venäläinen viisumi helposti ja edullisesti selitetään perusteellisesti miten Venäjän kertaviisumin voi hakea itse, halvimmillaan kertaviisumin voi saada noin 50 eurolla (35 e konsulaattiin ja 15 e kutsukirjeestä).

Venäjän viisumeihin liittyvä paperisota

Viisumin anomiseen matkatoimiston kautta tarvitaan:

  • passi, oltava voimassa vähintään 6 kk viisumin päättymisen jälkeen, passissa oltava vähintään kaksi tyhjää sivua, viisumi liimataan passiin
  • yksi värillinen passikuva, 35 x 45 mm, korkeintaan 6 kk vanha (vanhasta kuvasta voi jäädä kiinni jos lähettää samanlaisen kuvan kuin yli 6 kk vanhassa passissa tai viisumissa), vaalea tausta, kuvassa ei saa hymyillä
  • matkavakuutustodistus: oma vakuutusyhtiö tietää millainen todistus pitää olla kun kerrot sen tulevan Venäjän viisumia varten, hyväksytyt vakuutusyhtiöt: AIG Europe, Alandia, Eurooppalainen/Pohjola, Fennia, Folksam, If, LähiTapiola, Pohjantähti, Suomen Vahinkovakuutus, Turva (todistuksen tulostaminen nettipalvelusta saattaa olla mahdollista)
  • viisumihakemus, joka pitää täyttää konsulaatin nettisivulla sekä tulostaa, osalla matkatoimistoista on netissä hyvät täyttöohjeet

Venäjän viisumi pitää rekisteröidä 7 arkipäivän sisällä Venäjälle saapumisesta, mutta se ei ole yleensä ongelma, koska hotelli tavallisesti hoitaa rekisteröinnin automaattisesti ja veloituksetta. Menomatkalla rajalla täytetty maahantulo- eli migraatiokortti on tärkeää pitää tallessa viisumin rekisteröintiä ja paluumatkan rajanylitystä ajatellen.

Venäjän vuosiviisumi Turun Neva Toursilta | Reissuesan matkablogi

Viisumivapaat risteilyt

Viisumivapaita risteilyjä Pietariin järjestävät Moby SPL Helsingistä ja SaimaaTravel Lappeerannasta Viipurin kautta (Saapuminen – Laiva). Pietarissa voi oleskella viisumivapaasti korkeintaan 72 tuntia.

Jalkapallon MM-kisojen 2018 viisumivapaus

Jalkapalloturistit pääsivät Venäjälle viisumivapaasti, tarkemmin sanoen hankittuaan pääsylipun oston yhteydessä Fan ID:n, joka on kuvallinen henkilötodistus. Fan ID ja passi oikeuttivat saapumiseen Venäjälle ajalla 4.6-15.7.2018 ja poistumiseen ajalla 4.6-25.7.2018.